Tetovania ruských kriminálnikov

V ruských krimináloch sa väzni rozoznávajú podľa zložitého systému tetovania. Každá čiarka má svôj význam - skúsenému pozorovateľovi stačí pár sekúnd a na spoluväzňovi si prečíta celú jeho kriminálnu "kariéru".

Ruskými väznicami prešlo len v rokoch 1960-1980 asi 34 miliónov osôb. Približne 20 miliónov z nich si z pobytu za mrežami odnieslo aspoň jedno tetovanie. Tradícia väzenských tetovaní je v Rusku obrovská, neporovnateľná s čímkoľvek podobným na celom svete. Tetovania, ktoré tam vznikajú, sú vlastne jedinečným systémom komunikácie : každý obrázok má svôj význam, ktorý pomáha väzňom  orientovať sa v hierarchii. Navždy označuje väzňa tým, aké hriechy spáchal, k akej moci sa dopracoval a čo ho v kriminále stretlo.

Nielenže majú význam jednotlivé obrázky, naviac sú vo vzťahu s tým, na akej časti tela sa objavujú. Symbolicky označujú príslušnosť k určitej skupine väzňov, gangu alebo klanu a symbolizujú, aký je daný väzeň v skutočnosti človek. Niet divu, že radu tetovaní získavajú väzni nedobrovoľne - napríklad označovanie pedofilov je velice drsný obrad, pri ktorom by mal tetovaný človek pocítiť od tetujúceho čo najväčšiu bolesť. Tieto trestné tetovania sa umiestňujú predovšetkým na čelo väzňa tak, aby ich nemohol tak ľahko zakryť a súčasne aby boli všetkým čo najviac na očiach.

Tieto urážlivé tetovania obsahujú často vulgárne nápisy, v niektorých väzniciach nimi bývajú označení zločinci inej národnosti, než je väčšina - často bývajú v ruských väzniciach obeťmi tohoto týrania Čečenci a Dagestánci. Za jedno z najhorších znamení sa pokladá tetovanie na čele, ktoré opisuje, kto väzňa vo väzení znásilnil.

Väčšina tetovaní prirodzených v ruských väzniciach má typickú namodralú farbu a je mierne "rozpitá". Za to môže nedostatok kvalitných nástrojov - predsa len dať väzňom ostré nástroje nieje úplne najlepší nápad. Materiál na tetovaciu zmes sa získáva najčastejšie tak, že sa zapáli špička topánky a popol z nej sa zmieša s ludským močom. Do kože sa vpichovala priostrenou gitarovou strunou pripevnenou na elektrickom holiacom strojčeku. Celá procedúra nie je rozhodne nič príjemného. 

Tetovania sa dajú samozrejme aj odstrániť - nie je to však jednoduché ani bezbolestné. Najčastejšie sa k tomu používa kyselina, ktorá ho odstráni z vrchnej časti kože. V dobe Sovietskeho zväzu boli násilím odstránené tetovania s politickým podtextom. Mali to na práci armádni chirurgovia a podľa viacerých zdrojov sa prakticky vždy jednalo o operácie s trvalými, niekedy fatálnymi, následkami. 

Čo znamenajú tetovania na rôznych častiach tela ruského väzňa : 


Na zápästí ruky alebo na prstoch sa najčastejšie objavuje krstné meno väzňa, písané samozrejme v azbuke. V tomto prípade je to Vasja. Symboly vytetované na rôznych prstoch majú vždy vlastný význam. Napríklad na prvom prste je to : " V živote sa spoliehaj vždy len sám na seba.", tri lebky na treťom prste znamenajú, že tento muž je trojnásobným vrahom. 

 

Na hrudníku, chrbte a niekedy aj na rukách sa často objavujú tetovania hradov, kostolov a zámkov. Počet veží u týchto stavieb najčastejšie znamená počet rokov, ktoré si daný väzeň prežil za mrežami. Občas ale taktiež môžu symbolizovať, kolkokrát bol muž odsúdený. Nápis " Kostol je dom Boha " pod obrazom kostola má prenesený význam - v skutočnosti to znamená " Väzenie je domovom zlodeja ."

 Vnútorná strana ruky je vďaka svojej dĺžky ideálnym miestom, kde sa môžu objavovať osobné posolstvá väzňa, jeho krédo, skrátený popis jeho života alebo neaký citát jeho obľúbeného autora alebo kamaráta. V prípade tohoto väzňa sa jedná o nápis : " Nezáleží mi na sovietskych zákonoch, pretože dodržujem len pravidlá, ktoré si tvorím vo svojej mysli." Medzi najoblúbenejšie nápisy patrí : " Moja matka ma naučila kradnúť v priemyselných zónach."

Keď u niekoho na ulici uvidíte tetovanie na čele v podobe ostnatého drôtu, radšej sa rýchlo dostaňte čo najďalej. A keby vás takýto človek nedajbože prepadol, dajte mu hotovosť, všetko čo máte a ďakujte, že ste takéto stretnutie prežili. Správne by tento zločinec vôbec nemal byť na slobode. Ostnatý drôt má upozorňovať na Kristovu tŕňovú korunu. Je to symbol doživotného trestu, ku ktorému bol väzeň odsúdený.

 

Kríž predstavuje vo väzenskom tetovacom slangu rovno niekoľko rôznych symbolov. Môže znamenať, že je väzeň veriaci, to však býva skôr kríž pravoslávny. Klasický katolický kríž znamená skôr symbol podriadenosti, otroctva a submisivitu. Dosť často sa tento vytetovaný obraz objavuje na tele väzňa nedobrovoľne.

Obraz mačky na nohe neznamená, že by tento väzeň uprednostňoval ako domáce zvieratá mačkovité šelmy. Mačka znamená vo väčšine zločineckých žargónoch celého sveta zlodeja. Tak isto ako mačka musí byť zlodej obratný a mal by mať deväť životov. V angličtine sa používa výraz " cat-burglar " ako označenie pre zlodeja. Pokiaľ je na väzňa vytetovaná len jediná mačka, tak sa jedná o zločinca, ktorý " pracoval " ako jedinec, ak by bolo mačiek viac, tak to bol príslušník väčšieho gangu. Trochu odlišnejší význam má obrázok vtedy, keď je zobrazená len mačacia hlava - v tom prípade sa jedná o človeka, na ktorého je si dobré dať veľký pozor.

Význam vytetovaných okovov okolo členkov je pomerne jasný - označujú, že si tento človek prešiel väzením. Zvonček na nich znamená, že ide o dôležitého väzňa. Kedysi sa týmto prominentom na putá pripevňovali zvončeky, aby strážníci lepšie spoznali, kde sa väzeň nachádza. Zložitejšie je vysvetlenie hviezd. U nich sa musia počítať cípy - každý znamená jeden rok, ktorý si človek odsedel za mrežami. Hviezdy na kolenách možu znamenať aj :  " Nikdy nepadnem na kolená, pred štátnou mocou. "

Tetovaním môžu byť pokryté aj telá ruských väzeňkýň. Obrázkov síce býva menej ako na mužských telách, ale používajú rovnakú symboliku. Veľmi typicky ženským tetovaním je roj vtákov ( najčastejšie čajok ), vznášajúcich sa nad Slnkom, ktoré vychádza nad morom. Má taktiež symbolický význam : " Narodila som sa slobodná a mala by som byť slobodná aj v budúcnosti. "

Medzi ruskými väzňami sú veľmi obľúbené akékoľvek náboženské motívy - a to aj medzi tými, ktorí o vieru Boha príliž veľký záujem neprejavujú. Obrazy ikon a svätých sa skôr hlásia k tradícií ruského pôvodu, než k tomu, že by šli životom po stopách Ježiša Krista. Rovnako často ako Ježiš sa z rovnakého dôvodu na telách väzňov objavujú obrazy Kremla alebo rôznych ruských alebo sovietskych politikov. Svojho času bol veľmi obľúbený Boris Jelcin, od ktorého si väzni sľubovali amnestiu.

 

 

 

Nachádzate sa tu: Hlavná stránka Články Tetovania ruských kriminálnikov