Viete, čo znamená vaše tetovanie?

Riadite sa iba vkusom alebo aj niečím viac? Výber tetovania nie je jednoduchým procesom, teda aspoň v prípade, že vám nejde len o estetickú stránku veci. Trvalá kresba na tele by mala skrývať niečo hlbšie, niečo vlastné, niečo, čo pre vás má význam. No a práve významom sa budeme venovať v ďalších riadkoch. Ak totiž nahliadnete do sveta symboliky, zistíte, že mnohé motívy sú spájané s konkrétnymi významami. Ide o dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha ďalej, ako len do prapočiatkov tetovania, no dnes sa spája aj s trendom, ktorým sa "kreslenie na telo" stalo. Ak teda chcete všetky informácie o svojom tetovaní, prípadne tom, ktoré plánujete, ponúkame vám náhľad do sveta najznámejších symbolov. Spoznáte ich jednotlivé významy a ktovie, možno vám to pri rozhodovaní pomôže...

Kvety 

Ide o prírodný symbol, ktorý často hýri farbami. Kvety symbolizujú cyklus života - narodenie, život, smrť a znovuzrodenie. V posledných rokoch stále populárnejšie u žien ako tetovanie symbolizujúce krásu života.

- Ruža : Ide o tetovanie s bohatou históriou. V západnej časti sveta symbolizuje to, čo lotos na východe - lásku, ktorá je však čistá. V červenej farbe vyjadruje vášeň a city, v žltej priatelstvo a lojalitu. Ružová ruža  značí správny charakter, tá biela platonickú lásku. Čierna ruža vyjadruje smútok.

- Lotos : Význam lotosu sme už naznačili, jeho korene sú najmä vo východných kultúrach. Vo všeobecnosti symbolizuje život, jeho vzostupy, pády i lásku. Je to zároveň veľmi silný symbol v budhistickej filozofii.

- Ľalia : V Biblii i viacerých starovekých kultúrach znamená ľalia panenskosť a čistotu. Zároveň ide o symbol harmónie a mieru, teda ľudí, ktoré v tieto hodnoty veria.

- Čerešňový kvet : Tento symbol vychádza z japonskej kultúry a symbolizuje pominuteľnosť života. Kvety nemajú dlhú trvácnosť, a práve kvety čerešní sú brané ako tie, ktoré na druhý svet odchádzajú s gráciou.

Strom

Stromy symbolizujú regeneráciu a omladenie. Sú teda symbolom zdravého tela, takisto však aj múdrosti, za čo vďačia svojej dlhovekosti.

Zvieratá

- Motýľ : Tento hmyz symbolizuje metamorfózu, znovuzrodenie a krásu. Podľa japonských tradícií ide o symbol duše, iné národy zase v motýľoch vidia lásku.

- Vták : Je symbolom voľnosti a nespútanosti. Orol je však symbolom nezávislosti a takisto patriotizmu, čo vychádza z tradície Spojených štátov amerických.

- Mačka : Mačky boli v starovekom Egypte doslova kultom, no dnes sú symbolom prefikanosti, šikovnosti či tajností. Nesú v sebe nezávislosť a intuíciu, ktorá môže byť zobrazená verne, ale aj spôsobom animovanej postavičky.

- Pes : Symbolom Lojality a vernosti, ktorý vychádza z charakteru psa. Toto tetovanie vyznávajú najmä majitelia domácich miláčikov.

- Ryba : Ryby ako vodné živočíchy v sebe nesú mystiku tohto živlu. Okrem toho však závisí na druhu vytetovanej ryby, pretože každá má svoj osobitý význam. Koi fish pochádza z Ázie a je opradená mýtmi o tom, že dokáže plávať aj hore vodopádom. Práve preto je symbolom sily a úspechu. V ponímaní čínskom je ryba znakom vernosti a jednoty, keď ide o klasického kapra, znamená smelosť, vytrvalosť a silu. Tetovanie astrologických rýb, respektíve ich znaku, je odkazom na znamenie, v ktorom je človek narodený.

- Žralok : Jedno z najdravších zvierat na zemi bolo kedysi tetované námorníkom ako symbol ochrany. Dnes znamená silu, odvahu a nebojácnosť.

- Delfín : Ide o uctievané zviera, ktoré je symbolom napredovania k osudu. Spolu s motýľom alebo jašteričkou je jedným z najpoužívanejších ženských motívov, ktoré v sebe nesú nežnosť a romantiku.

- Žaba : Z jej rýchlosti a skákania vychádza aj význam, ktorý v sebe ukrýva. Ide o symbol pohnutia sa vpred, symbol zmeny, vývoja či posunu.

- Vážka : V posledných rokoch veľmi obľúbený motív, ktorý vo svojej podstate spája symboliku vody aj vzduchu. Vážka je poslom múdrosti, správ a dobroty.

- Had : Napriek tomu, že had evokuje v mnohých ľuďoch nepríjemné pocity, symbolizuje aj obdiv. V spojení s kresťanstvom odkazuje na pokušenie, z lekárskeho hľadiska sa opiera o zdravie, z bájok je známy ako múdry a rozhľadený tvor.

- Pavúk : Ide o tetovanie, ktoré je úzko späté s väzenskými symbolmi a pre mnohých znamená odmietanie konvencií. Zo symbolickejšieho hľadiska však môže vyjadrovať zložité životné siete, no v každom prípade ide o tetovanie, ktoré mierne naháňa strach.

- Škorpión : Pôvod tohto tetovania siaha do Afriky, kde má nositeľa ochrániť pred zlými vplyvmi a nástrahami. Táto symbolika platí dodnes.

- Netopier : Vo všeobecnosti ho možno považovať za symbol tajomna a záhadnosti, no hlbší pohľad na vec odkazuje na padlého anjela kvôli krídlam alebo na upírov kvôli satiu krvi. Závisí od toho, ako je netopier zobrazený a či mu je vidieť do tváre.

- Drak : V zvierati nadprirodzeného sveta, v drakovi, získavate silného spojenca. Symbolizuje silu, moc a odháňanie negatívnych vplyvov, ak je drak zobrazený s perlou v ústach, má značiť silného jedinca.

 

Pierko

Pierko, či už samostatne alebo s odlietajúcimi vtákmi, symbolizuje znovuzrodenie. Ide o duchovný pohľad na svet, ktorý sa opiera o dušu človeka.

Hviezdy

Tetovanie s motívom hviezd v sebe skrýva posolstvo svetla v tme. Ide o inšpiráciu, nádej a riešenie problémov.

Mesiac

Ďalší zo symbolov noci, mesiac, je znakom života. Symbolizuje jeho rytmus, všetky jeho fázy, to znamená pády aj vzostupy.

Slnko

Oslavou života je aj slnko, ktoré v sebe skrýva energiu, teplo a pozitivizmus.

Srdce

Láska, vášeň, šťastie. To všetko symbolizuje srdce. Krvácajúce symbolizuje nešťastnú lásku, zlomené zase prekážky na ceste. Prebodnuté srdce je symbolom spomienok, s dýkou je však aj častým motívom pre vojakov a ich oddanosť. Okrídlené srdce môže značiť volnosť, s tŕňovou korunou ide o náboženský symbol srdca Ježišovho.

Anjel

Môžu znamenať vieru, ale aj náklonnosť k duchovnu a spiritualite. Symbolizujú dobro a ochranu, pre mnohých spojenie s niečím "tam výššie". Anjel môže byť aj pomyselným pamätníkom osoby, na ktorú dotyčný nechce zabudnúť. Anjelské krídla symbolizujú spomínanú ochranu.

Náboženské symboly

- Ježiš : Symbol najpevnejšej viery, oddanosť človeku, ktorý je zobrazený. Tetovanie je vyznaním toho, čomu človek verí.

- Panna Mária : Znamená také isté vyznanie ako tetovanie Krista, navyše však symbolizuje čistotu a zrodenie. Ak je s ňou aj dieťa, prípadne je vytetovaná celá rodina, ide o úctu k rodine, jej tradíciám a sile.

- Kríž : Pretínajúci sa kríž je základným symbolom viery, odkazuje na ukrižovanie Krista.

- Otočený kríž : Nejde o človeka, ktorý by hanobil vieru, obracia sa len proti cirkvi. Odmieta jej postoje a fungovanie, je však veriaci a kríž je toho symbolom

- Keltský kríž : Kombinácia kríža a kruhu symbolizuje zem, ducha a Boha nad všetkým. Ide o ochranu, napomáhanie inšpirácii a napredovania v živote.

- Ruženec : Ide o symbol modlitby, teda slov, ktoré očisťujú, dodávajú silu a spájajú s Bohom. Nosí ho človek veriaci a duchovne založený.

- Modliace sa ruky : Ide o jeden z najčastejších náboženských symbolov, ktorí si ľudia nechávajú vytetovať. Neodkazujú na konkrétnu vieru, ale na niečo, respektíve niekoho tam hore, v koho človek verí a dodáva mu silu.

- Démoni : Človek veriaci vie, že Lucifer je padlým anjelom, ktorého postihla božia nemilosť pre pýchu a márnivosť. Nemusí preto symbolizovať len zlo alebo satana, ale človeka hriešnych činov a sklonom k pokleskom. Doslova padlého anjela.

- Cap : Symbol zla, satana a teda aj protipól viery a náboženstva. Pentagram s dvoma cípmi smerom hore je symbolom satanovho capa.

- Pentagram : S jedným cípom smerom hore ide o symbol mágie, čarov a kúziel.

Budha

- Tvár Budhu/Budha v lotosovej pozícií : Symbolizuje človeka, ktorý dosiahol osvietenie.

- Tučný smejúci sa Budha : V tomto prípade nejde o kresbu pravého Budhu, ale o niekoho, kto takisto prešiel osvietením.

- Budhove oči : Dobre známy symbol budhových očí je najmä v Tibete a Nepále kreslený na všetky monumenty s Buhom. Ide o symbol múdrosti, a aj preto je populárny aj vo svete tetovania. 

Smrť

V tetovaní sú viaceré symboly smrti - napríklad smrtka, kostra, sviečky, náhrobky, havrany, supy a podobne. Ide o odkaz, že smrť pre daných ľudí neznamená strach. Často ide o tetovania rôznych gangov a skupín, ktoré chcú okoliu dať pocit, že sú nebojácni.

Lebka

V prípade vytetovanej lebky závisí od spôsobu, akým je znázornená. Ide o motív, ktorý môže byť spájaný so spomínanou smrťou, s náboženstvom, vierou v duchovno, ale takisto napríklad aj s politikou. Tento symbol je doslova univerzálny a využívajú ho ženy aj muži.

Zbraň 

Tetovanie v podobe zbrane je symbolom ochrany v živote. Ide o pomyselný kolt, ktorý človeka sprevádza životom a chráni.

Kotva

Ako prví ju začali používať námorníci, ktorí strávili nejaký čas mimo domova. Vo všeobecnosti však kotva symbolizuje stabilitu voči silám prírody a odolnosť ako životné odhodlanie.

Motívy hazardu

- Kocky : Kocky sú snáď najznámejším symbolom hazardu a vo všeobecnosti symbolizujú risk, respektíve šťastie, ktoré môžu priniesť. Jedným z najpoužívanejších čísel, ktorých súčet ukazujú, je sedmička, teda symbol veľkého úspechu, šťastia.

- Karty : K hazardu patria aj karty, teda opäť symbol hry, riskovania a možného víťazstva. V tomto prípade je najšťastnejšie eso, ktoré je neporaziteľné, žolík je tzv. divokou kartou.

Hudobné motívy

Vyjadrujú lásku k hudbe. Najpoužívanejšími tetovaniami s touto tematikou sú mikrofóny, kazety, husľové kľúče alebo noty.

Portréty

Tetovanie pripomínajúce fotografiu - či už v čiernobielej podobe alebo farebne - odkazuje na vzťah k zobrazenej osobe. Môže ísť o človeka z rodiny, zámeho alebo celebritu, významom však je pozitívny vzťah k nemu samotnému a jeho charakteru.

Nápisy

K populárnym tetovaniam patria aj nápisy, čínske znaky alebo čísla. Ich význam je v samotnom obsahu.

 

 

Nachádzate sa tu: Hlavná stránka Články Viete, čo znamená vaše tetovanie?