7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred tetovaním

Pre niekoho umenie, pre iného ničenie vlastného tela. Názory na tetovanie sú rôzne. To čo kedysi začínalo ako tradícia rôznych kultúr, sa dnes zmenilo doslova na trend. Z tetovania sa stala populárna záležitosť, ktorá nemá byť iba poznávacím znamením, ale vyjadrením samého seba. Tetovanie väčšinou skrýva názor na život, vlastný pohľad na svet alebo spomienku, no nie je zriedkavé, že je neuváženým krokom na ceste k dozretiu. Kedže je však trvalé a na tele ho budete mať po celý zvyšok života, nie je na škodu dobre si ho rozmyslieť. Čo všetko by ste mali vedieť ešte pred tetovaním? 

1. Prečo sa chcete dať tetovať?

Otázka číslo jeden, ktorú by ste si mali mať pri vstupe do tetovacieho štúdia zodpovedanú, je : " Prečo chcem tetovanie?" Ak odpoveď ešte stále hľadáte a nič lepšie, ako - lebo sa mi páči - vám nenapadá, mali by ste na chvíľu zastaviť. Tetovanie je niečím, čo budete mať na tele do konca života a spoliehať sa na svoj aktuálny vkus nemusí byť tou pravou cestou. Preferencie sa menia, obľúbené motívy a ľudia takisto, preto skúste vo svojom tetovaní nájsť niečo viac.

2. Ako vybrať motív?

Nápis, čísla alebo portrét? Možností je naozaj veľa a výber je len na vás. Zavážiť by mal význam vášho tetovania - nie však iba ten, ktorý ovplyvňuje vás, ale i ten, ktorý prináša svet symbolov. Buddha je napríklad ochrancom pred všetkým zlým, zbraň zase symbolizuje silu. Každé tetovanie by malo byť originálne!!!

3. Podľa čoho vyberať štúdio?

Tetovacie štúdiá už nie sú žiadnou zriedkavosťou a takisto bez problému natrafíte na profíkov, ktorí robia u seba doma. Základom pri výbere tatéra by však nemala byť cena, ktorá sa samozrejme líši, ale najmä jeho profesionalita, schopnosti a hygiena pri práci. Nezabúdajte, že máte právo sa pýtať, pozerať a informovať na všetko, čo je pre vás dôležité. Štúdio si najskôr obzrite, až potom sa objednávajte na pevný termín. Zrejme najlepšou pomocou pri výbere vhodného štúdia sú pozitívne hodnotenia zákazníkov, a samozrejme samotné portfólio tatéra, kedže každý tatér ma svoj štýl.

4. Aké sú riziká?

 S tetovaním súvisia aj možné zdravotné riziká, ktorými vás, samozrejme, nechceme strašiť, no je faktom, že existujú. Vyberajte preto iba profesionálne štúdiá, v ktorých je kladený dôraz na hygienu, dezinfekciu a starostlivosť o nástroje. V takom prípade minimalizujete možnosť akejkoľvek nákazy alebo prenesenia baktérií takmer na nulu. Základom tetovania je dobrý zdravotný stav a problémy ako akné, ekzémy alebo napríklad aj zlá zrážanlivosť krvi môžu proces skomplikovať. Vtedy je najskôr vhodná konzultácia s lekárom a až potom návšteva tetovacieho salóna. Výnimočnou komplikáciou môže byť alergia na tetovacie farby, no s ňou sa profíci stretávajú len ojedinele.

5. Ako prebieha tetovanie?

Miesto sa vydezinfikuje a na pokožku sa nanesie náčrt. Samotná farba sa pod kožu aplikuje sterilnou jednorázovou ihlou. Ihly kmitajú a vpichujú farbu pod kožu. Tisíce drobných vpichov vo výsledku vytvoria celistvý obraz. Vsetky pomocky sú sterilné.

6. Bolí to?

Ihly, strojček, vpichy... Mnoho ľudí sa dopredu pýta: " Bolí to?" Prah bolesti má však každý na inej úrovni, a práve preto niekto hovorí o bolesti, iný len o štípaní. Medzi partie, ktoré sú citlivejšie, patria slabiny či brucho, vnútorná strana stehien, hruď, hlava, miesta s jemnejšou a tenšou pokožkou, krk umiestňujú tatéri do stredu "bolestivej" stupnice.

7. Existuje veková hranica?

Ak ešte nie ste za hranicou magickej osemnástky, v štúdiách sa stretnete so žiadosťou o súhlas zákonného zástupcu. Ten musí prísť priamo do tetovacieho štúdia alebo potvrdí svoj súhlas telefonicky. Pri veku nižšom ako 18 rokov je však dobré myslieť na to, že pokožka sa ešte naťahuje a telo sa vyvíja, čo by mohlo tetovanie poškodiť a deformovať. Na druhej strane je takisto pravdou, že názor na život a na to, čo je vhodné, sa v 16-tich rokoch výrazne odlišuje od toho, čo prinesie dospelosť.

 

Nachádzate sa tu: Hlavná stránka Články 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred tetovaním