Kérky pre život

Kérky pre život pokračujú v skvelej tradícii. Benefícia priniesla ďalších 4900 eur.

Šestnásť tatérov. Viac ako šesťdesiat tetovaní. Desať hodín usilovného bzučania strojčekov, tvrdej roboty a bolesti. Nezištná ochota prísť a pomôcť potrebným. Výsledok: takmer 5000 eur vyzbieraných pre dobrú vec. Kérky pre život napísali v sobotu ďalšiu úspešnú kapitolu.

Rasťo Danák a Tomáš Husár z trnavského OZ Urban Action uskutočnili nápad podať pomocnú neziskovej organizácii Plamienok, ktorá pomáha ľuďom a rodinám chorých, ktorí majú pred sebou už len posledné chvíle života, po prvý raz v roku 2010.

Vtedy, aj o rok neskôr, maľovali poprední tatéri z Čiech a Slovenska južné ovocie. Jednotlivé plody sa dražili a výťažok odovzdali zástupcom Plamienka. Na tretí raz, rovnako ako v sobotu pri 4. ročníku, sa už nechávali tetovať ľudia.

Budeme sa možno opakovať, ale je to dôležité. Naozaj sme veľmi radi, že všetci títo ľudia sú ochotní prísť zadarmo, makať tu celý deň len preto, aby pomohli niekomu inému. Je to skvelý pocit,” hodnotili večer po skončení akcie organizátori.

R. Danák (vľavo) a T. Husár ukazujú výsledok benefície

Štvrté Kérky našli strechu nad hlavou v Synagóge – Centre súčasného umenia. Hlavným motívom tetovaní bolo v tomto roku písmeno X, ktoré symbolizuje postoj, vlastný názor a skutočnosť, že myšlienky sú zadarmo.

Počas predošlých troch ročníkov pomohli Kérky OZ Plamienok sumou 12 347 eur. V sobotu pribudlo ďalších 4908 eur. Dobrá vec sa opäť podarila.

Peniaze odovzdajú organizátori zástupcovm Plamienka, o čom ako vždy vznikne dokument v podobe zverejnenej darovacej zmluvy.

Plamienok, n.o. spája ľudí, ktorí sa rozhodli venovať svoj pracovný aj osobný čas rodinám detí, ktorých život nie je možné zachrániť.

Plamienok im ponúka odbornú pomoc a ľudskú podporu priamo doma a hľadá spolu s nimi cestu ako žiť naplno až do konca, prejsť bolesťou a vrátiť sa naspäť do nového života.

Doterajší rekord vyzbieraných viac ako 5800 eur síce v sobotu prekonaný nebol, no v tomto prípade tu o žiadne súťaženie nejde.

Okrem pomoci tým, ktorí pomoc naozaj potrebujú, akcia pomáha rúcať zažité stereotypy o potetovaných ľuďoch žijúcich na okraji spoločnosti a hrane zákona.

Sme veľmi radi, že máme okolo seba ľudí, ktorí nezištne podajú pomocnú ruku. Takých ľudí nie je mnoho, o to viac si vážime každého, kto nám pomáha. Všetkým chceme poďakovať,” dodali na záver náročného dňa Tomáš a Rasťo.

Podujatie podporili aj pivovar Sandorf Prievaly, Galéria Jána Koniarka – Trnavský samosprávny kraj, Malá synagóga, reklamná agentúra Terč.

 

Fotogaléria : 

 

 

 

Článok čerpaný z www.trnava-live.sk

Tetovanie v lete

Nechať sa tetovať v lete nie je žiaden problém. Teda pokiaľ Vám neprekáža jeden týždeň (pokiaľ sa tetovanie nezahojí) vyhýbať sa slnečnému žiareniu a samozrejme sa nekúpať v bazénoch a v prírodných kúpaliskách. A samozrejme aj "solárka". Po zahojení tetovania je potrebné chrániť kožu vysokým UV faktorom. Pokiaľ s tým nemáte problém, tak je tetovanie pre Vás vhodné aj cez leto. My sami máme cez leto plné termíny aj cez tie najhorúcejšie dni. 

 

Viete, čo znamená vaše tetovanie?

Riadite sa iba vkusom alebo aj niečím viac? Výber tetovania nie je jednoduchým procesom, teda aspoň v prípade, že vám nejde len o estetickú stránku veci. Trvalá kresba na tele by mala skrývať niečo hlbšie, niečo vlastné, niečo, čo pre vás má význam. No a práve významom sa budeme venovať v ďalších riadkoch. Ak totiž nahliadnete do sveta symboliky, zistíte, že mnohé motívy sú spájané s konkrétnymi významami. Ide o dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha ďalej, ako len do prapočiatkov tetovania, no dnes sa spája aj s trendom, ktorým sa "kreslenie na telo" stalo. Ak teda chcete všetky informácie o svojom tetovaní, prípadne tom, ktoré plánujete, ponúkame vám náhľad do sveta najznámejších symbolov. Spoznáte ich jednotlivé významy a ktovie, možno vám to pri rozhodovaní pomôže...

Kvety 

Ide o prírodný symbol, ktorý často hýri farbami. Kvety symbolizujú cyklus života - narodenie, život, smrť a znovuzrodenie. V posledných rokoch stále populárnejšie u žien ako tetovanie symbolizujúce krásu života.

- Ruža : Ide o tetovanie s bohatou históriou. V západnej časti sveta symbolizuje to, čo lotos na východe - lásku, ktorá je však čistá. V červenej farbe vyjadruje vášeň a city, v žltej priatelstvo a lojalitu. Ružová ruža  značí správny charakter, tá biela platonickú lásku. Čierna ruža vyjadruje smútok.

- Lotos : Význam lotosu sme už naznačili, jeho korene sú najmä vo východných kultúrach. Vo všeobecnosti symbolizuje život, jeho vzostupy, pády i lásku. Je to zároveň veľmi silný symbol v budhistickej filozofii.

- Ľalia : V Biblii i viacerých starovekých kultúrach znamená ľalia panenskosť a čistotu. Zároveň ide o symbol harmónie a mieru, teda ľudí, ktoré v tieto hodnoty veria.

- Čerešňový kvet : Tento symbol vychádza z japonskej kultúry a symbolizuje pominuteľnosť života. Kvety nemajú dlhú trvácnosť, a práve kvety čerešní sú brané ako tie, ktoré na druhý svet odchádzajú s gráciou.

Strom

Stromy symbolizujú regeneráciu a omladenie. Sú teda symbolom zdravého tela, takisto však aj múdrosti, za čo vďačia svojej dlhovekosti.

Zvieratá

- Motýľ : Tento hmyz symbolizuje metamorfózu, znovuzrodenie a krásu. Podľa japonských tradícií ide o symbol duše, iné národy zase v motýľoch vidia lásku.

- Vták : Je symbolom voľnosti a nespútanosti. Orol je však symbolom nezávislosti a takisto patriotizmu, čo vychádza z tradície Spojených štátov amerických.

- Mačka : Mačky boli v starovekom Egypte doslova kultom, no dnes sú symbolom prefikanosti, šikovnosti či tajností. Nesú v sebe nezávislosť a intuíciu, ktorá môže byť zobrazená verne, ale aj spôsobom animovanej postavičky.

- Pes : Symbolom Lojality a vernosti, ktorý vychádza z charakteru psa. Toto tetovanie vyznávajú najmä majitelia domácich miláčikov.

- Ryba : Ryby ako vodné živočíchy v sebe nesú mystiku tohto živlu. Okrem toho však závisí na druhu vytetovanej ryby, pretože každá má svoj osobitý význam. Koi fish pochádza z Ázie a je opradená mýtmi o tom, že dokáže plávať aj hore vodopádom. Práve preto je symbolom sily a úspechu. V ponímaní čínskom je ryba znakom vernosti a jednoty, keď ide o klasického kapra, znamená smelosť, vytrvalosť a silu. Tetovanie astrologických rýb, respektíve ich znaku, je odkazom na znamenie, v ktorom je človek narodený.

- Žralok : Jedno z najdravších zvierat na zemi bolo kedysi tetované námorníkom ako symbol ochrany. Dnes znamená silu, odvahu a nebojácnosť.

- Delfín : Ide o uctievané zviera, ktoré je symbolom napredovania k osudu. Spolu s motýľom alebo jašteričkou je jedným z najpoužívanejších ženských motívov, ktoré v sebe nesú nežnosť a romantiku.

- Žaba : Z jej rýchlosti a skákania vychádza aj význam, ktorý v sebe ukrýva. Ide o symbol pohnutia sa vpred, symbol zmeny, vývoja či posunu.

- Vážka : V posledných rokoch veľmi obľúbený motív, ktorý vo svojej podstate spája symboliku vody aj vzduchu. Vážka je poslom múdrosti, správ a dobroty.

- Had : Napriek tomu, že had evokuje v mnohých ľuďoch nepríjemné pocity, symbolizuje aj obdiv. V spojení s kresťanstvom odkazuje na pokušenie, z lekárskeho hľadiska sa opiera o zdravie, z bájok je známy ako múdry a rozhľadený tvor.

- Pavúk : Ide o tetovanie, ktoré je úzko späté s väzenskými symbolmi a pre mnohých znamená odmietanie konvencií. Zo symbolickejšieho hľadiska však môže vyjadrovať zložité životné siete, no v každom prípade ide o tetovanie, ktoré mierne naháňa strach.

- Škorpión : Pôvod tohto tetovania siaha do Afriky, kde má nositeľa ochrániť pred zlými vplyvmi a nástrahami. Táto symbolika platí dodnes.

- Netopier : Vo všeobecnosti ho možno považovať za symbol tajomna a záhadnosti, no hlbší pohľad na vec odkazuje na padlého anjela kvôli krídlam alebo na upírov kvôli satiu krvi. Závisí od toho, ako je netopier zobrazený a či mu je vidieť do tváre.

- Drak : V zvierati nadprirodzeného sveta, v drakovi, získavate silného spojenca. Symbolizuje silu, moc a odháňanie negatívnych vplyvov, ak je drak zobrazený s perlou v ústach, má značiť silného jedinca.

 

Pierko

Pierko, či už samostatne alebo s odlietajúcimi vtákmi, symbolizuje znovuzrodenie. Ide o duchovný pohľad na svet, ktorý sa opiera o dušu človeka.

Hviezdy

Tetovanie s motívom hviezd v sebe skrýva posolstvo svetla v tme. Ide o inšpiráciu, nádej a riešenie problémov.

Mesiac

Ďalší zo symbolov noci, mesiac, je znakom života. Symbolizuje jeho rytmus, všetky jeho fázy, to znamená pády aj vzostupy.

Slnko

Oslavou života je aj slnko, ktoré v sebe skrýva energiu, teplo a pozitivizmus.

Srdce

Láska, vášeň, šťastie. To všetko symbolizuje srdce. Krvácajúce symbolizuje nešťastnú lásku, zlomené zase prekážky na ceste. Prebodnuté srdce je symbolom spomienok, s dýkou je však aj častým motívom pre vojakov a ich oddanosť. Okrídlené srdce môže značiť volnosť, s tŕňovou korunou ide o náboženský symbol srdca Ježišovho.

Anjel

Môžu znamenať vieru, ale aj náklonnosť k duchovnu a spiritualite. Symbolizujú dobro a ochranu, pre mnohých spojenie s niečím "tam výššie". Anjel môže byť aj pomyselným pamätníkom osoby, na ktorú dotyčný nechce zabudnúť. Anjelské krídla symbolizujú spomínanú ochranu.

Náboženské symboly

- Ježiš : Symbol najpevnejšej viery, oddanosť človeku, ktorý je zobrazený. Tetovanie je vyznaním toho, čomu človek verí.

- Panna Mária : Znamená také isté vyznanie ako tetovanie Krista, navyše však symbolizuje čistotu a zrodenie. Ak je s ňou aj dieťa, prípadne je vytetovaná celá rodina, ide o úctu k rodine, jej tradíciám a sile.

- Kríž : Pretínajúci sa kríž je základným symbolom viery, odkazuje na ukrižovanie Krista.

- Otočený kríž : Nejde o človeka, ktorý by hanobil vieru, obracia sa len proti cirkvi. Odmieta jej postoje a fungovanie, je však veriaci a kríž je toho symbolom

- Keltský kríž : Kombinácia kríža a kruhu symbolizuje zem, ducha a Boha nad všetkým. Ide o ochranu, napomáhanie inšpirácii a napredovania v živote.

- Ruženec : Ide o symbol modlitby, teda slov, ktoré očisťujú, dodávajú silu a spájajú s Bohom. Nosí ho človek veriaci a duchovne založený.

- Modliace sa ruky : Ide o jeden z najčastejších náboženských symbolov, ktorí si ľudia nechávajú vytetovať. Neodkazujú na konkrétnu vieru, ale na niečo, respektíve niekoho tam hore, v koho človek verí a dodáva mu silu.

- Démoni : Človek veriaci vie, že Lucifer je padlým anjelom, ktorého postihla božia nemilosť pre pýchu a márnivosť. Nemusí preto symbolizovať len zlo alebo satana, ale človeka hriešnych činov a sklonom k pokleskom. Doslova padlého anjela.

- Cap : Symbol zla, satana a teda aj protipól viery a náboženstva. Pentagram s dvoma cípmi smerom hore je symbolom satanovho capa.

- Pentagram : S jedným cípom smerom hore ide o symbol mágie, čarov a kúziel.

Budha

- Tvár Budhu/Budha v lotosovej pozícií : Symbolizuje človeka, ktorý dosiahol osvietenie.

- Tučný smejúci sa Budha : V tomto prípade nejde o kresbu pravého Budhu, ale o niekoho, kto takisto prešiel osvietením.

- Budhove oči : Dobre známy symbol budhových očí je najmä v Tibete a Nepále kreslený na všetky monumenty s Buhom. Ide o symbol múdrosti, a aj preto je populárny aj vo svete tetovania. 

Smrť

V tetovaní sú viaceré symboly smrti - napríklad smrtka, kostra, sviečky, náhrobky, havrany, supy a podobne. Ide o odkaz, že smrť pre daných ľudí neznamená strach. Často ide o tetovania rôznych gangov a skupín, ktoré chcú okoliu dať pocit, že sú nebojácni.

Lebka

V prípade vytetovanej lebky závisí od spôsobu, akým je znázornená. Ide o motív, ktorý môže byť spájaný so spomínanou smrťou, s náboženstvom, vierou v duchovno, ale takisto napríklad aj s politikou. Tento symbol je doslova univerzálny a využívajú ho ženy aj muži.

Zbraň 

Tetovanie v podobe zbrane je symbolom ochrany v živote. Ide o pomyselný kolt, ktorý človeka sprevádza životom a chráni.

Kotva

Ako prví ju začali používať námorníci, ktorí strávili nejaký čas mimo domova. Vo všeobecnosti však kotva symbolizuje stabilitu voči silám prírody a odolnosť ako životné odhodlanie.

Motívy hazardu

- Kocky : Kocky sú snáď najznámejším symbolom hazardu a vo všeobecnosti symbolizujú risk, respektíve šťastie, ktoré môžu priniesť. Jedným z najpoužívanejších čísel, ktorých súčet ukazujú, je sedmička, teda symbol veľkého úspechu, šťastia.

- Karty : K hazardu patria aj karty, teda opäť symbol hry, riskovania a možného víťazstva. V tomto prípade je najšťastnejšie eso, ktoré je neporaziteľné, žolík je tzv. divokou kartou.

Hudobné motívy

Vyjadrujú lásku k hudbe. Najpoužívanejšími tetovaniami s touto tematikou sú mikrofóny, kazety, husľové kľúče alebo noty.

Portréty

Tetovanie pripomínajúce fotografiu - či už v čiernobielej podobe alebo farebne - odkazuje na vzťah k zobrazenej osobe. Môže ísť o človeka z rodiny, zámeho alebo celebritu, významom však je pozitívny vzťah k nemu samotnému a jeho charakteru.

Nápisy

K populárnym tetovaniam patria aj nápisy, čínske znaky alebo čísla. Ich význam je v samotnom obsahu.

 

 

Tetovania ruských kriminálnikov

V ruských krimináloch sa väzni rozoznávajú podľa zložitého systému tetovania. Každá čiarka má svôj význam - skúsenému pozorovateľovi stačí pár sekúnd a na spoluväzňovi si prečíta celú jeho kriminálnu "kariéru".

Ruskými väznicami prešlo len v rokoch 1960-1980 asi 34 miliónov osôb. Približne 20 miliónov z nich si z pobytu za mrežami odnieslo aspoň jedno tetovanie. Tradícia väzenských tetovaní je v Rusku obrovská, neporovnateľná s čímkoľvek podobným na celom svete. Tetovania, ktoré tam vznikajú, sú vlastne jedinečným systémom komunikácie : každý obrázok má svôj význam, ktorý pomáha väzňom  orientovať sa v hierarchii. Navždy označuje väzňa tým, aké hriechy spáchal, k akej moci sa dopracoval a čo ho v kriminále stretlo.

Nielenže majú význam jednotlivé obrázky, naviac sú vo vzťahu s tým, na akej časti tela sa objavujú. Symbolicky označujú príslušnosť k určitej skupine väzňov, gangu alebo klanu a symbolizujú, aký je daný väzeň v skutočnosti človek. Niet divu, že radu tetovaní získavajú väzni nedobrovoľne - napríklad označovanie pedofilov je velice drsný obrad, pri ktorom by mal tetovaný človek pocítiť od tetujúceho čo najväčšiu bolesť. Tieto trestné tetovania sa umiestňujú predovšetkým na čelo väzňa tak, aby ich nemohol tak ľahko zakryť a súčasne aby boli všetkým čo najviac na očiach.

Tieto urážlivé tetovania obsahujú často vulgárne nápisy, v niektorých väzniciach nimi bývajú označení zločinci inej národnosti, než je väčšina - často bývajú v ruských väzniciach obeťmi tohoto týrania Čečenci a Dagestánci. Za jedno z najhorších znamení sa pokladá tetovanie na čele, ktoré opisuje, kto väzňa vo väzení znásilnil.

Väčšina tetovaní prirodzených v ruských väzniciach má typickú namodralú farbu a je mierne "rozpitá". Za to môže nedostatok kvalitných nástrojov - predsa len dať väzňom ostré nástroje nieje úplne najlepší nápad. Materiál na tetovaciu zmes sa získáva najčastejšie tak, že sa zapáli špička topánky a popol z nej sa zmieša s ludským močom. Do kože sa vpichovala priostrenou gitarovou strunou pripevnenou na elektrickom holiacom strojčeku. Celá procedúra nie je rozhodne nič príjemného. 

Tetovania sa dajú samozrejme aj odstrániť - nie je to však jednoduché ani bezbolestné. Najčastejšie sa k tomu používa kyselina, ktorá ho odstráni z vrchnej časti kože. V dobe Sovietskeho zväzu boli násilím odstránené tetovania s politickým podtextom. Mali to na práci armádni chirurgovia a podľa viacerých zdrojov sa prakticky vždy jednalo o operácie s trvalými, niekedy fatálnymi, následkami. 

Čo znamenajú tetovania na rôznych častiach tela ruského väzňa : 


Na zápästí ruky alebo na prstoch sa najčastejšie objavuje krstné meno väzňa, písané samozrejme v azbuke. V tomto prípade je to Vasja. Symboly vytetované na rôznych prstoch majú vždy vlastný význam. Napríklad na prvom prste je to : " V živote sa spoliehaj vždy len sám na seba.", tri lebky na treťom prste znamenajú, že tento muž je trojnásobným vrahom. 

 

Na hrudníku, chrbte a niekedy aj na rukách sa často objavujú tetovania hradov, kostolov a zámkov. Počet veží u týchto stavieb najčastejšie znamená počet rokov, ktoré si daný väzeň prežil za mrežami. Občas ale taktiež môžu symbolizovať, kolkokrát bol muž odsúdený. Nápis " Kostol je dom Boha " pod obrazom kostola má prenesený význam - v skutočnosti to znamená " Väzenie je domovom zlodeja ."

 Vnútorná strana ruky je vďaka svojej dĺžky ideálnym miestom, kde sa môžu objavovať osobné posolstvá väzňa, jeho krédo, skrátený popis jeho života alebo neaký citát jeho obľúbeného autora alebo kamaráta. V prípade tohoto väzňa sa jedná o nápis : " Nezáleží mi na sovietskych zákonoch, pretože dodržujem len pravidlá, ktoré si tvorím vo svojej mysli." Medzi najoblúbenejšie nápisy patrí : " Moja matka ma naučila kradnúť v priemyselných zónach."

Keď u niekoho na ulici uvidíte tetovanie na čele v podobe ostnatého drôtu, radšej sa rýchlo dostaňte čo najďalej. A keby vás takýto človek nedajbože prepadol, dajte mu hotovosť, všetko čo máte a ďakujte, že ste takéto stretnutie prežili. Správne by tento zločinec vôbec nemal byť na slobode. Ostnatý drôt má upozorňovať na Kristovu tŕňovú korunu. Je to symbol doživotného trestu, ku ktorému bol väzeň odsúdený.

 

Kríž predstavuje vo väzenskom tetovacom slangu rovno niekoľko rôznych symbolov. Môže znamenať, že je väzeň veriaci, to však býva skôr kríž pravoslávny. Klasický katolický kríž znamená skôr symbol podriadenosti, otroctva a submisivitu. Dosť často sa tento vytetovaný obraz objavuje na tele väzňa nedobrovoľne.

Obraz mačky na nohe neznamená, že by tento väzeň uprednostňoval ako domáce zvieratá mačkovité šelmy. Mačka znamená vo väčšine zločineckých žargónoch celého sveta zlodeja. Tak isto ako mačka musí byť zlodej obratný a mal by mať deväť životov. V angličtine sa používa výraz " cat-burglar " ako označenie pre zlodeja. Pokiaľ je na väzňa vytetovaná len jediná mačka, tak sa jedná o zločinca, ktorý " pracoval " ako jedinec, ak by bolo mačiek viac, tak to bol príslušník väčšieho gangu. Trochu odlišnejší význam má obrázok vtedy, keď je zobrazená len mačacia hlava - v tom prípade sa jedná o človeka, na ktorého je si dobré dať veľký pozor.

Význam vytetovaných okovov okolo členkov je pomerne jasný - označujú, že si tento človek prešiel väzením. Zvonček na nich znamená, že ide o dôležitého väzňa. Kedysi sa týmto prominentom na putá pripevňovali zvončeky, aby strážníci lepšie spoznali, kde sa väzeň nachádza. Zložitejšie je vysvetlenie hviezd. U nich sa musia počítať cípy - každý znamená jeden rok, ktorý si človek odsedel za mrežami. Hviezdy na kolenách možu znamenať aj :  " Nikdy nepadnem na kolená, pred štátnou mocou. "

Tetovaním môžu byť pokryté aj telá ruských väzeňkýň. Obrázkov síce býva menej ako na mužských telách, ale používajú rovnakú symboliku. Veľmi typicky ženským tetovaním je roj vtákov ( najčastejšie čajok ), vznášajúcich sa nad Slnkom, ktoré vychádza nad morom. Má taktiež symbolický význam : " Narodila som sa slobodná a mala by som byť slobodná aj v budúcnosti. "

Medzi ruskými väzňami sú veľmi obľúbené akékoľvek náboženské motívy - a to aj medzi tými, ktorí o vieru Boha príliž veľký záujem neprejavujú. Obrazy ikon a svätých sa skôr hlásia k tradícií ruského pôvodu, než k tomu, že by šli životom po stopách Ježiša Krista. Rovnako často ako Ježiš sa z rovnakého dôvodu na telách väzňov objavujú obrazy Kremla alebo rôznych ruských alebo sovietskych politikov. Svojho času bol veľmi obľúbený Boris Jelcin, od ktorého si väzni sľubovali amnestiu.

 

 

 

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred tetovaním

Pre niekoho umenie, pre iného ničenie vlastného tela. Názory na tetovanie sú rôzne. To čo kedysi začínalo ako tradícia rôznych kultúr, sa dnes zmenilo doslova na trend. Z tetovania sa stala populárna záležitosť, ktorá nemá byť iba poznávacím znamením, ale vyjadrením samého seba. Tetovanie väčšinou skrýva názor na život, vlastný pohľad na svet alebo spomienku, no nie je zriedkavé, že je neuváženým krokom na ceste k dozretiu. Kedže je však trvalé a na tele ho budete mať po celý zvyšok života, nie je na škodu dobre si ho rozmyslieť. Čo všetko by ste mali vedieť ešte pred tetovaním? 

1. Prečo sa chcete dať tetovať?

Otázka číslo jeden, ktorú by ste si mali mať pri vstupe do tetovacieho štúdia zodpovedanú, je : " Prečo chcem tetovanie?" Ak odpoveď ešte stále hľadáte a nič lepšie, ako - lebo sa mi páči - vám nenapadá, mali by ste na chvíľu zastaviť. Tetovanie je niečím, čo budete mať na tele do konca života a spoliehať sa na svoj aktuálny vkus nemusí byť tou pravou cestou. Preferencie sa menia, obľúbené motívy a ľudia takisto, preto skúste vo svojom tetovaní nájsť niečo viac.

2. Ako vybrať motív?

Nápis, čísla alebo portrét? Možností je naozaj veľa a výber je len na vás. Zavážiť by mal význam vášho tetovania - nie však iba ten, ktorý ovplyvňuje vás, ale i ten, ktorý prináša svet symbolov. Buddha je napríklad ochrancom pred všetkým zlým, zbraň zase symbolizuje silu. Každé tetovanie by malo byť originálne!!!

3. Podľa čoho vyberať štúdio?

Tetovacie štúdiá už nie sú žiadnou zriedkavosťou a takisto bez problému natrafíte na profíkov, ktorí robia u seba doma. Základom pri výbere tatéra by však nemala byť cena, ktorá sa samozrejme líši, ale najmä jeho profesionalita, schopnosti a hygiena pri práci. Nezabúdajte, že máte právo sa pýtať, pozerať a informovať na všetko, čo je pre vás dôležité. Štúdio si najskôr obzrite, až potom sa objednávajte na pevný termín. Zrejme najlepšou pomocou pri výbere vhodného štúdia sú pozitívne hodnotenia zákazníkov, a samozrejme samotné portfólio tatéra, kedže každý tatér ma svoj štýl.

4. Aké sú riziká?

 S tetovaním súvisia aj možné zdravotné riziká, ktorými vás, samozrejme, nechceme strašiť, no je faktom, že existujú. Vyberajte preto iba profesionálne štúdiá, v ktorých je kladený dôraz na hygienu, dezinfekciu a starostlivosť o nástroje. V takom prípade minimalizujete možnosť akejkoľvek nákazy alebo prenesenia baktérií takmer na nulu. Základom tetovania je dobrý zdravotný stav a problémy ako akné, ekzémy alebo napríklad aj zlá zrážanlivosť krvi môžu proces skomplikovať. Vtedy je najskôr vhodná konzultácia s lekárom a až potom návšteva tetovacieho salóna. Výnimočnou komplikáciou môže byť alergia na tetovacie farby, no s ňou sa profíci stretávajú len ojedinele.

5. Ako prebieha tetovanie?

Miesto sa vydezinfikuje a na pokožku sa nanesie náčrt. Samotná farba sa pod kožu aplikuje sterilnou jednorázovou ihlou. Ihly kmitajú a vpichujú farbu pod kožu. Tisíce drobných vpichov vo výsledku vytvoria celistvý obraz. Vsetky pomocky sú sterilné.

6. Bolí to?

Ihly, strojček, vpichy... Mnoho ľudí sa dopredu pýta: " Bolí to?" Prah bolesti má však každý na inej úrovni, a práve preto niekto hovorí o bolesti, iný len o štípaní. Medzi partie, ktoré sú citlivejšie, patria slabiny či brucho, vnútorná strana stehien, hruď, hlava, miesta s jemnejšou a tenšou pokožkou, krk umiestňujú tatéri do stredu "bolestivej" stupnice.

7. Existuje veková hranica?

Ak ešte nie ste za hranicou magickej osemnástky, v štúdiách sa stretnete so žiadosťou o súhlas zákonného zástupcu. Ten musí prísť priamo do tetovacieho štúdia alebo potvrdí svoj súhlas telefonicky. Pri veku nižšom ako 18 rokov je však dobré myslieť na to, že pokožka sa ešte naťahuje a telo sa vyvíja, čo by mohlo tetovanie poškodiť a deformovať. Na druhej strane je takisto pravdou, že názor na život a na to, čo je vhodné, sa v 16-tich rokoch výrazne odlišuje od toho, čo prinesie dospelosť.

 

Nachádzate sa tu: Hlavná stránka Články